2014-12-24-23.24.51
Matrioszka

Matrioszka potocznie zwana „Babą w babie” to zabawka, którą chyba każdy pamięta z dzieciństwa. Godzinami przekładałam konfiguracje, popuszczając wodze fantazji; pamiętam doskonale, że ta najmniejsza babuszka (ta nierozkładalna) była dla mnie najcenniejsza. Czy to tylko dziecięca zabawka czy jednak także sztuka użytkowa? Oryginalne Matrioszki to bardzo precyzyjnie, ręcznie robione małe dzieła sztuki. Ich wnętrze wypełnia intensywny zapach drewna, z zewnątrz pięknie przyozdobione są ręcznie wykonanymi malunkami. Zwykle przedstawiają kobietę w tradycyjnym rosyjskim stroju ludowym, choć istnieje też wiele innych wariantów.

Zainspirowana matrioszką, którą dałam w prezencie pewnej kilkuletniej damie, wykonałam komplet ubranek dla niej i jej rodzeństwa. Wcześniej wspomniana dama otrzymała bluzeczkę z podobizną swojej zabawki, młodsza siostrzyczka body z babuszką w nieco innej stylizacji, starszy brat natomiast wariację na temat matrioszki – psycho-sowę.

Malowane ręcznie, profesjonalnymi farbami przeznaczonymi do tkanin, na firmowej koszulce dobrej jakości. Można prać w pralce (max 40 st. C) w proszkach lub płynach do prania. Zaleca się prać na lewą stronę.

Rozmiar do uzgodnienia, możliwa personalizacja – nie ma dwóch identycznych egzemplarzy!